اجرای زیرسازی از جمله اقداماتی است که موجب می‌شود تا نصب چمن مصنوعی با کیفیت بالاتر انجام شده و از شرایط استاندارد برخوردار باشد از این رو می‌توان گفت که انجام زیرسازی اصولی جز جدایی‌ناپذیر در اجرای یک زمین ورزشی و یا نصب چمن مصنوعی به‌صورت استاندارد به ‌شمار می‌رود.
شرکت عمران پوشش نیکان از بدو تأسیس خود در نصب و اجرای چمن مصنوعی همواره سعی داشته تا با بهره‌گیری از پیمانکاران مجرب توجه به مقوله زیرسازی برای مشتریان خود را با دقت و کیفیت بالا را در دستور اقدامات خود قرار دهد و از این مسیر بتواند گامی مثبت در تعامل با مشتریان خود بردارد.
ما با دو روش با مشتریان خود در تعامل هستیم.
۱ – در صورتی که مشتریان ما قصد اجرای چمن مصنوعی داشته‌باشند و امکانات لازم برای انجام زیرسازی از جمله تجهیزات، مصالح و امکانات را داشته ‌باشند می‌توانند از خدمات مشاوره‌ای چمنزار استفاده‌کنند. کارشناسان ما در عمران پوشش نیکان می‌توانند از طریق مشاوره‌های حضوری، تلفنی و همچنین انعقاد قرارداد مشاوره‌ای اطلاعات لازم برای اجرای زیرسازی را دریافت کنند و در نهایت توسط خود افراد انجام زیرسازی انجام پذیرد.
۲- در صورتی که مشتریان ما در تهیه ابزارآلات، مصالح و نیروی انسانی شرایط لازم را نداشته‌ باشند می‌توانند صفر تا صد انجام زیرسازی را به تیم حرفه‌ای نصب و اجرای چمن مصنوعی عمران پوشش نیکان محول کنند. این تیم با بهره‌گیری از متخصصان حرفه‌ای خود صفر تا صد مراحل زیرسازی از تهیه مصالح و تخلیه در محل اجرا گرفته تا زیرسازی و نصب چمن و تحویل پروژه را در کمترین زمان ممکن انجام خواهند داد.

زیرسازی چمن مصنوعی برای زمین بازی و زمین‌های ورزشی

زمین‌های بازی و زمین‌های ورزشی غالباً در متراژهای بزرگ طراحی می‌شوند. انجام زیرسازی چمن مصنوعی در این فضاها به دو روش نفوذپذیر و نفوذناپذیر انجام‌می‌شود. روش نفوذ پذیر که همان زیرسازی چمن مصنوعی به روش شنی است روشی آسان‌تر، دقیق‌تر و ایمن‌تر برای اجرای چمن مصنوعی است. در ادامه به معرفی دو روش نفوذ پذیر و نفوذناپذیر می‌پردازیم.

زیرسازی چمن مصنوعی به‌روش سطح سخت یا بتن برای زمین پدل

فرآیند زیرسازی زمین پدل روی سطح سخت بتن مگر با ملت سیمان و همچنین انجام ماله پروانه روی سطح اجرا می‌شود. با توجه به بانس مناسب توپ هنگام برخورد با سطح زمین این نوع از زیرسازی به‌دلیل کارآمدی مورد توجه بسیاری از کاربران پروژه‌های زمین چمن مصنوعی پدل قرار گرفته است. ضمناً باید توجه داشت که استفاده از روش زیرسازی سخت برای پروژه‌هایی غیر از ورزش پدل استاندارد نیست.
به‌منظور زهکشی آب در زمین‌های پدل، خروج آب از زمین تنها با ایجاد شیب‌بندی انجام می‌گیرد. به این معنا که شیب زمین به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که آب قرار گرفته روی چمن به سطح خارج از آن انتقال می‌یابد.

زیرسازی چمن مصنوعی به‌روش باند شنی برای زمین‌های ورزشی

در این روش، از متریال نفوذپذیر مانند خاک طبیعی، شن، ریگ و قلوه سنگ برای زیرسازی چمن مصنوعی استفاده می‌شود. در صورت اجرای زیرسازی چمن مصنوعی برای کاربری زمین‌های ورزشی مانند فوتبال رعایت ضوابط، جزئیات اجرایی و فنی تدوین شده از سوی فیفا ضروری می‌باشد.
هدف از ارائه این استانداردها از سوی فیفا افزایش سطح کیفی بازی فوتبال و مطابقت با استاندارهای معتبر جهانی است. همچنین باید توجه داشت که فیفا هیچ روش دیگری را برای انجام زیرسازی تایید نمی‌کند و مزایای روش نفوذپذیر یا همان باند شنی را از سایر روش‌های موجود برتر می‌داند!

مراحل اجرای زیرسازی چمن مصنوعی باند شنی

ابتدا پوشش گیاهی سطح مورد نظر تا ارتفاع چند سانتی متری با روش‌های مختلف گیاه‌زدایی پاک‌سازی می‌شود.
در مرحله بعدی سطح زمین با استفاده از مخلوط کوهی پوشانده شده با انجام فرآیند غلتک‌زنی متراکم می‌شود تا لایه‌ای چسبنده تشکیل شود.
سپس با استفاده از لایه‌های مختلفی از شن و ماسه سطح مورد نظر تسطیح می‌گردد.
در این بخش انجام عملیات زیرسازی چمن مصنوعی اجرا شده و سطح کار، آماده‌ی اجرای نصب چمن مصنوعی خواهد بود.

مزایای روش زیرسازی چمن مصنوعی

در اینجا به‌اختصار به مزایای زیرسازی چمن مصنوعی می‌پردازیم:
• هدایت آب به مجاری و کانال‌های ویژه
• قابلیت تغییر کاربری زمین با کمترین هزینه (در صورت لزوم)
• افزایش طول عمر و ماندگاری چمن مصنوعی
• جلوگیری از آسیب به بکینگ (لایه زیره) چمن مصنوعی
و خروج آب به‌طور کامل و رفع مشکل پوسیدگی‌های ناشی از رطوبت
در این بخش توضیحات مختصری پیرامون مراحل زیرسازی، اجرا و نصب چمن مصنوعی برای زمین فوتبال ارائه شده‌است.

زیرسازی و نصب چمن زمین فوتبال

زیرسازی یکی از مهم‌ترین مراحل اجرای یک پروژه چمن مصنوعی فوتبالی تلقّی شده و تأثیرات مثبتی بر نصب چمن مصنوعی خواهد داشت چرا که اجرای درست آن می‌تواند موجب افزایش طول عمر چمن مصنوعی و افزایش ضربه‌پذیری آن شود. از این رو در هنگام عملیات زیرسازی چمن مصنوعی باید توجه ویژه‌ای به جزئیات آن داشت.

۱- زیرسازی سخت (خروج آب در جهت افقی)

در این روش، سطح زمین توسط مصالحی مانند آسفالت، بتن مِگر و یا قطعات پیش ساخته پوشانده می‌شود. این لایه باید دارای یک شیب ملایم از مرکز به دو ضلع طولی زمین باشد تا آب ناشی از بارش باران و یا شستشو روی سطح چمن حرکت کرده و به خارج از زمین منتقل شود.

۲- شن ریزی ناپیوسته یا unbound (خروج آب در جهت عمودی)

در این روش، سطح خاک زمین تسطیح و کوبیده شده و با افزودن چندین لایه شنی دانه بندی شده متفاوت پوشانده می‌شود. با توجه به این اقدام، آب سطحی از درون لایه‌های شن و ریگ عبور کرده و پس از رسیدن به لایه سخت و غیر قابل‌نفوذ تحتانی، روی شیب زمین حرکت می‌کند و به شبکه کانال‌های پیرامون زمین منتقل می‌شود. لوله‌های ویژه‌ای که درون این کانال‌ها تعبیه می‌شوند، توانایی انتقال حجم بالایی از آب به نقاط مختلف را دارند. این لوله‌ها با اتصال به مخازن و چاه‌های زیرزمینی، آب را در درون خود انبار کرده و به زمین آزاد می‌کند.

مراحل نصب چمن برای زمین فوتبال روی باند شنی یا زیرسازی unbound

با توجه به تخصصی بودن اجرای چمن مصنوعی به‌روش اسپورت انجام این کار تنها توسط تیم خبره اجرایی امکان‌پذیر است که مراحل آن به شرح زیر می‌باشد:

مرحله ۱: پهن کردن ژئوتکستایل

ژئوتکستایل لایه‌ای نمد مانند از جنس پُلی پروپیلن است که با توجه به نرم بودن آن می‌تواند به‌عنوان ضربه‌گیر عمل کرده و از لایه بکینگ یا همان زیره چمن مصنوعی محافظت کند. به همین منظور قبل از نصب چمن مصنوعی روی سطح زمین پهن می‌شود.

مرحله ۲: پهن کردن رول‌های چمن مصنوعی و اجرای بُرش چمن مصنوعی

در این مرحله از نصب چمن مصنوعی رول‌های آن باز؛ و با دقت در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و قسمت‌های اضافی آن توسط تیغ کاتر بُرش خورده و حذف می‌شود.

مرحله ۳: چسباندن و یکپارچه نمودن رول‌ها و تکه‌های چمن به یکدیگرمرحله

مرحله سوم نصب چمن مصنوعی فوتبال چسباندن رول‌ها و تکه‌های چمن است:
به‌منظور چسباندن دو رول چمن مصنوعی به یکدیگر از سیمینگ تِیپ (نوار اتصال) استفاده می‌شود. نوعی منسوج صنعتی (پارچه) که در محل رسیدن و تلاقی قطعات چمن و زیر آن قرار گرفته و با چسب پلی اورِتان دو جزئی آغشته و پوشانده می‌شود. لبه هر دو قطعه چمن به‌طور مساوی و متقارن بر روی دو نیمه نوار اتصال قرار می‌گیرد و پس از سخت و مستحکم شدن چسب، درز میان قطعات چمن قابل تشخیص نمی‌باشد.

مرحله ۴: افزودن و پخش کردن شن سیلیس

در مرحله چهارم نصب چمن مصنوعی فوتبال، بسته به نوع مدل (ارتفاع، تراکم، دیتکس، ساختار فیلامنت) و چگونگی کاربری چمن مصنوعی، از ۱۷ تا ۲۲ کیلوگرم شن سیلیس در هر متر مربع با استفاده از دستگاه فرچه‌زنی پخش می‌گردد.

مرحله ۵: افزودن و پخش کردن گرانول لاستیک

به‌منظور پرکردن کردن فضای خالی الیاف و ضربه گیری چمن مصنوعی بین ۵ تا ۷ کیلوگرم گرانول لاستیک روی سطح چمن مصنوعی ریخته می‌شود.

مرحله ۶: خط‌کشی

در مرحله پایانی نصب چمن مصنوعی فوتبال نیز عملیات خط‌کشی انجام‌می‌شود.
خط‌کشی زمین فوتبال به دو روش انجام‌می‌شود:
چمن سفید: خود به دو شیوه اجرا می‌شود.
ایجاد خطوط سفید رنگ – در مرحله تولید چمن، فیلامنت‌های سفید رنگ درون ماشین بافت قرار داده شده و خط سفید رنگ به‌صورت یکپارچه پدید می‌آید.
استفاده از چمن سفید رنگ با شکل نوار: در این روش حدود یک درصد به مساحت چمن مصرفی اضافه می‌شود.
رنگ سفید مایع و قلم‌مو: در این روش با استفاده از قلم‌مو و یا غلتک نقاشی، رنگ سفید بر روی چمن زمینه ترسیم می‌شود.

زیرسازی زمین گلف

بازی گلف نیز از جمله بازی‌هایی است که چمن به کار رفته در آن محیط باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد ضمن اینکه با توجه به حساسیت استفاده از زمین برای انجام بازی حرفه‌ای توسط ورزشکاران، بستر زمین نیز باید به صورت دقیق و اصولی زیرسازی شده باشد.
اجرای زیرسازی زمین گلف به به دلیل پستی و بلندی‌های زمین نیازمند داشتن تجربه و دانش کافی در این خصوص است و انجام آن باید به گونه‌ای باشد که پستی و بلندی‌های اجرا شده زمینه بروز چالش‌های مناسب برای انجام یک بازی شیرین و لذت بخش را برای ورزشکاران گلف و مینی‌گلف به ارمغان بیاورد از این رو نصابان چمن مصنوعی باید به درک درستی از نیازمندی‌های ورزشکاران حرفه‌ای دست یافته و مطابق با آن نسبت به زیرسازی زمین گلف اقدام کنند.
تیم حرفه‌ای چمنزار با داشتن‌ سال‌ها تجربه و تخصص به خوبی با قواعد و اصول زیرسازی زمین گلف و مینی‌گلف آگاه است و می‌تواند مطابق با سلیقه و نظر بهره‌برداران، زمین گلف را با شرایط استاندارد اجرا و پیاده‌سازی کند.

روش‌های زیرسازی انواع چمن مصنوعی تزئینی

با توجه به‌بیان اطلاعاتی در خصوص زیرسازی چمن مصنوعی زمین‌های ورزشی باید توجه داشته‌باشید که اجرای زیرسازی‌های تزئینی نسبت به ورزشی به‌مراتب سنگین‌تر و متفاوت‌تر است در این بخش قصد داریم تا نکاتی را درباره انجم روش‌های زیرسازی چمن مصنوعی تزئینی بدهیم چرا که این سؤالات از سوی بسیاری از مشتریان مطرح می‌شود.
به‌طور مثال افرادی که قصد دارند تا از چمن مصنوعی در تراس خود استفاده کند، عموماً نگران باقی‌ماندن آب روی سطح چمن مصنوعی هستند. برخی دیگر از مشتریان نیز نگرانی‌های از بابت زیرسازی سطح زیرین چمن مصنوعی حیاط دارند و می‌پرسند که آیا اینکه سطح زیرین چمن مصنوعی حیاط باید بتنی باشد یا خیر؟
مسئولین مدارس نیز که از جمله خریداران ویژه چمن مصنوعی هستند گاهاً این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا نصب چمن مصنوعی بر روی آسفالت امکان‌پذیر است؟ آیا فرورفتگی‌های سطح زمین روی چمن مصنوعی نمایان می‌شود؟ برای پاسخ به این سؤالات می‌توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و پاسخ سؤالات خود در ارتباط با نحوه زیرسازی چمن مصنوعی در کاربری‌های مختلف تزئینی را دریافت نمایید.
این مقاله می‌تواند به این سؤال همیشگی پاسخ دهد که نصب چمن مصنوعی روی چه سطحی امکان‌پذیر است!

زیرسازی چمن مصنوعی در تراس منازل

با توجه به اینکه کف تراس منازل با استفاده از سنگ و سرامیک کفپوش شده و دارای آبراهه برای خروجی آب هستند. استفاده از کفپوش چمن مصنوعی انتخابی ایده‌آل به‌شمار می‌رود و نیازی به اقدامات زیرسازی نظیر شیب‌بندی برای نصب چمن مصنوعی نخواهد داشت. با توجه به شیب موجود، در صورتی که آبی روی سطح چمن مصنوعی ریخته شود به‌سرعت به‌سمت کفشورها هدایت می‌شود.

نکته مهم: در صورتی که قصد خرید چمن مصنوعی برای روف گاردن دارید توجه داشته‌باشید که چمن مصنوعی مورد استفاده نباید دارای زهکش باشد. وجود سوراخ در زیره چمن مصنوعی سبب می‌شود که آب از روی چمن مصنوعی به سطح زیره چمن منتقل شود این اتفاق زمینه لازم برای ایجاد کپک و شوره در سطح چمن مصنوعی را فراهم خواهد کرد.

زیرسازی چمن مصنوعی در روف‌گاردن

با توجه به اینکه بیشترین میزان بارش‌های برف و باران در روف‌گاردن‌ها اتفاق می‌افتد پیش از نکته‌ای باید توجه داشت که انجام چه اقدامی موجب خواهد شد تا آب روی سطح چمن باقی نماند اما باید توجه داشت که اغلب روف‌گاردن‌ها با هر سطحی که باشند از موزائیک گرفته تا سنگ و ایزوگام دارای شیب مناسب برای خروج آب هستند. و می‌توان با پهن کردن لایه ژئوتکستایل مشکل جمع شدن آب را برطرف ساخت از این رو نباید هیچ نگرانی از بابت ایجاد چاله آب داشت.
در برخی موارد نیز برای زیرسازی چمن مصنوعی در روف گاردن زهکش زیر لایه چمن مصنوعی اجرا می‌شود به همین منظور از لایه‌های مشبک مربع در اندازه‌های ۳۰ در ۳۰، ۴۵ در ۴۵ و یا ۶۰ در ۶۰ استفاده می‌شود. ایجاد لایه‌های مشبک می‌توانند موجبات زهکشی آب موجود روی سطح چمن را فراهم کند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

زیرسازی چمن مصنوعی در حیاط و یا باغچه

زیرسازی چمن مصنوعی در حیاط و باغچه به دو صورت انجام‌می‌شود:

۱-زیرسازی و نصب چمن مصنوعی روی سطح بتنی

برخی از حیاط‌ها دارای سطحی بتونی هستند که سطحی نفوذ ناپذیر به‌شمار می‌رود. در هنگام نصب چمن مصنوعی این موضوع باید در نظر گرفته شود که آیا آب بروی سطح بتونی باقی می‌ماند یا خیر! (که در اصلاح تخصصی به آن تله آب گفته‌می‌شود).
برای شناسایی تله آب باید آزمایشی قبل از نصب چمن مصنوعی صورت گیرد. ابتدا بر روی سطح بتونی آب ریخته می‌شود تا تله‌های آبی مشخص گردند. سپس با استفاده از سیمان تله‌ها لکه‌گیری می‌شوند. اگر تعداد این لکه‌ها زیاد باشد باید زیرسازی چمن مصنوعی به‌طور کلی تغییر کرده و از روش زیرسازی باند شنی استفاده‌کرد. انجام این زیرسازی یک روش سریع، ارزان قیمت و مستحکم به‌منظور نصب چمن مصنوعی است. به‌منظور اطلاعات بیشتر در ارتباط با زیرسازی باند شنی می‌توانید به بخش مقالات سایت چمنزار مراجعه کنید.

۲-زیرسازی و نصب چمن مصنوعی روی سطح خاکی باغچه

در صورتی که مشتریان قصد داشته‌باشند تا سطح خاکی باغچه را چمن مصنوعی کنند باید در فرآیند زیرسازی این نکات را مد نظر قرار دهند. در صورتی که سطح باغچه از جنس نفوذپذیر و خاکی باشد می‌توان این خاک را با شن ترکیب کرد سپس این ترکیب غلتک خورده، سطحی صاف و یک دست را برای زیرسازی چمن مصنوعی ایجاد می‌کند که در این صورت امکان نصب چمن مصنوعی بر روی آن فراهم خواهد شد.
در واقع، این یکی از سؤالات پرتکرار است که آیا می‌توان چمن مصنوعی را روی بستر خاک اجرا کرد؟ که پاسخ به این سؤال با توجه به توضیحات ارائه شده مثبت است.

پس از اجرای زیرسازی چه کاری انجام‌می‌شود؟

پس از اجرای زیرسازی چمن مصنوعی یک لایه ژئوتکس روی سطح زمین پهن می‌شود. لایه ژئوتکستایل یک لایه نمدی شکل است که سبب افزایش انعطاف پذیری سطح چمن مصنوعی می‌شود. پس از پهن کردن این لایه، رول‌های چمن مصنوعی پهن شده و این رول‌ها با استفاده از چسب سمینگ تیپ و پلی اورتان به یکدیگر متصل می‌شوند.
پس از نصب چمن مصنوعی به‌منظور حفظ ایستایی و افزایش مقاومت آن در برابر کوبیدگی ناشی از رفت و آمد، روی سطح چمن مصنوعی سیلیس افزوده می‌گردد و در پایان نیز به‌منظور مهار چمن مصنوعی دور تا دور فضای آن را به عرض بیست سانت سیمان می‌کنند.
البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای مهار چمن مصنوعی می‌توان از میخ دوپا نیز استفاده‌کرد. اما ممکن است به‌مرور زمان پس از استفاده از چمن مصنوعی این میخ‌ها خارج شوند و زمینه‌ساز بروز خطر و آسیب شوند. پس از نصب چمن مصنوعی بر روی بستر خاک به‌راحتی می‌توان از این چمن بهره‌برداری کرد و حتی روی آن اجسام سنگین قرار داد.

زیرسازی چمن مصنوعی برای کاربری بین سنگ

یکی از متداول‌ترین کاربری‌های چمن مصنوعی استفاده از آن در فضای بین سنگ است. یکی از سؤالات پرتکرار در این بخش نحوه انجام زیرسازی چمن مصنوعی در فضای بین سنگ است؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که سیمان یا نرمه بهترین روش برای زیرسازی چمن مصنوعی در کاربری بین سنگ است. چرا که عمق بین سنگ‌ها باید به یک سانت رسیده تا قابلیت نصب چمن مصنوعی را داشته‌باشند.

زیرسازی چمن مصنوعی در حیاط مدارس

استفاده از چمن مصنوعی در حیاط مدارس امروزه بسیار متداول شده‌است. با توجه به اینکه اغلب حیاط‌های مدارس پوششی آسفالتی و یا موزاییکی دارند، این سؤال مطرح می‌شود که آیا امکان نصب چمن مصنوعی بر روی آسفالت و یا پوشش موزاییکی وجود دارد؟!
در پاسخ به این سؤال باید گفت که نصب چمن مصنوعی در این فضا کاملاً امکان‌پذیر است، اما مواردی مانند شیب مناسب برای خروج آب، ایجاد سطحی یکدست و شناسایی تله‌های آبی قبل از نصب چمن مصنوعی بایستی در نظر گرفته شود که پس از آن می‌توان نسبت نصب و اجرای چمن مصنوعی در این فضا اقدامات لازم را انجام داد.

خدمات نصب و اجرای چمن مصنوعی توسط شرکت عمران پوشش نیکان

شرکت عمران پوشش نیکان در طول ایام هفته روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ آماده پاسخگویی به سؤالات شما در ارتباط با چمن مصنوعی و روش‌های زیرسازی آن است. اگر قصد نصب و اجرا و خرید چمن مصنوعی در دو بخش تزئینی و ورزشی هستید کارشناسان این مجموعه می‌توانند راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه کنند.
همچنین این امکان از سوی تیم اجرایی شرکت وجود دارد تا با بررسی زمین مورد نظر، نظرات کارشناسی خود را ارائه دهند به همین منظور می‌توانید به بخش تماس با در سایت مراجعه کنید.